Jak oszczędzić na energii elektrycznej? - dom i Ty

instalator fotowoltaiki bydgoszcz

Nowoczesne rozwiązania ekologiczne

W obecnej dobie środowisko naturalne, nie jest w najlepszym stanie. Zanieczyszczenie powietrza jest bardzo duże. Dlatego warto zadbać o zmianę tego stanu rzeczy, chociażby poprzez zamontowanie nowoczesnych instalacj

Jak oszczędzić na energii elektrycznej? - dom i Ty instalator fotowoltaiki bydgoszcz
i ekologicznych.

Panele fotowoltaiczne
Jedną z najciekawszych obecnie instalacji ekologicznych, jest instalacja fotowoltaiczna. Fotowoltaika to dział przemysłu, który opiera się o czerpanie energii słonecznej i zamienianie jej na prąd. Panele fotowoltaiczne zamontowane w domu prywatnym czy w firmie, pozwalają na spore oszczędności w kwestii opłat za korzystanie z prądu, bo produkuje się prąd całkowicie za darmo. Mimo, że koszt takiej instalacji fotowoltaicznej, nie jest tani, to jest to inwestycja długoterminowa, która bardzo szybko się zwróci. Dodatkowo na tego typu instalację, można uzyskać dofinansowanie od gminy czy miasta.

Panele słoneczne
Równie ciekawą propozycją są panele solarne. Panele te podobnie jak panele fotowoltaiczne czerpią energię ze słońca, jednak te z kolei wykorzystują tę energię do ogrzewania wody użytkowej. W ten sposób również można zaoszczędzić, bo nie trzeba kupować podgrzewaczy wody czy korzystać z bojlera. Jest to bardzo nowoczesne rozwiązanie, które z pewnością każdemu przypadnie do gustu.

Montażem paneli solarnych i fotowoltaicznych, zajmują się specjalistyczne firmy. Zajmują się one także serwisem paneli, jeśli zajdzie taka potrzeba. Same panele są bezobsługowe i produkują energię przez cały rok, niezależnie od pogody. Jest to najlepsza inwestycja ekologiczna naszych czasów.


Tym bardziej że naddatek wyprodukowanej energii

Kryzys klimatyczny jest faktem. Można się boczyć, można się obrażać, ale każdy z nas powinien dołożyć swoją cegiełkę do tego, żeby bardziej klimatu nie degenerować, tylko postarać się globalne ocieplenie zatrzymać. Jedną z kwestii mającą wpływa na owe ocieplenie klimatu jest rosnące zapotrzebowanie ludzkości na energię elektryczna. Liczba ludności na świecie ciągle rośnie, a także rośnie zużycie energetyczne pojedynczego człowieka, na co wpływa ma galopująca technologia.

Problem w tym, że standardowe metody uzyskiwania elektrycznej, przynajmniej w Polsce, wciąż są mało ekologiczne. Mowa tu o tym, że dużą część prądu tworzy się po prostu z paliw kopalnych, a to degraduje klimat. Czy jest na to rozwiązanie? Oczywiście, że jest, a nazywa się fotowoltaika.

Osób, które w nowo budowanym domu instalują panele słoneczne, mające na celu produkować energię elektryczną dla wszystkich użytkowników tego domostwa jest coraz więcej. To nie tylko ekologia (choć to bardzo ważne), ale i oszczędność. Owszem, instalacja takich paneli to spory koszt, ale jednorazowy. Po kilku, kilkunastu latach użytkowania zwróci się to z nawiązką. Tym bardziej, że naddatek wyprodukowanej energii elektrycznej można sprzedać elektrowni i jeszcze na tym zarobić.

Dodatkowo, w planach przewidziane są rządowe dofinansowania dla osób, które ów panele mają zamiar w swoim domostwie zainstalować. Ilość tych paneli oraz ich wielkość (czyli koszt instalacji) jest zależny od prognozowanego zapotrzebowania energetycznego domostwa. Panele najczęściej instaluje się na dachu.


Jednak dążenie do poznania powoduje że

Do czego służy i czym jest fotowoltaika? Jak działa i z czego jest zbudowana. Pytania ustawiają się w ogonek niesfornych i często niesprecyzowanych do końca myśli. Jednak dążenie do poznania powoduje, że chcemy poznać zasadę i dociec sedna sprawy.

Słowo fotowoltaiczny składa się z dwóch członów. Pierwszy oznacza po grecku światło, a drugi jest określeniem jednostki napięcia prądu elektrycznego.
Są to zatem urządzenia, inaczej nazywają się panele słoneczne, do przechwytywania energii słońca i zamianie jej w prąd elektryczny. Proces zachodzi w układach czułych na energię słoneczną. Fotony światła wprawiają w ruch wybite z orbit elektrony, a różnica potencjałów wywołuje ruch i pogania te drobinki materii.
W XIX wieku pewien uczony odkrył, że padające na matryce promienie słoneczne wzbudzają prąd stały. Nazwał to efektem fotowoltaicznym. Prąd stały, aby był użyteczni i mógł trafić do sieci trzeba poddać konwersji. Przemiana następuje w tak zwanym falowniku. Wykres funkcji prądu zmienia się z liniowej w sinusoidę, która przecina oś układu.

Część prądu produkowanego dzięki panelom słonecznym może być wykorzystana do zasilania oświetlenia domu lub do pracy wszystkich urządzeń działających dzięki elektryczności. Natomiast nadwyżki przesyłane są do sieci ogólnodostępnej, gdzie są przesyłane do poszczególnych odbiorców.

Połączenie paneli z gospodarstwa, które produkuje prąd ze słońca z siecią energetyczna, pozwala wykorzystywać prąd wytworzony latem, w miesiącach, kiedy zapotrzebowanie jest większe, a produkcja z racji pory roku mniejsza.